MINI – marka samochodów osobowych należąca do koncernu BMW. Pod tą marką od 2001 roku produkowane są samochody wzorowane na klasycznym Mini. Stylistyka i własności jezdne nawiązują do pierwowzoru, jednakże bogate wyposażenie, wysoka cena oraz docelowa grupa klientów są znacząco różne. Od 2006 roku produkowane jest MINI drugiej generacji, które jeszcze bardziej odróżnia się od poprzednika. Modele wyprodukowane po 2006 roku są w całości opracowane przez firmę BMW i korzystają z takich rozwiązań jak Start&Stop, czy wskaźnik zmiany biegu. Zmianie uległy także sprzęgło, skrzynia biegów, wnętrze, detale zewnętrzne oraz silniki.

Geneza MINI

Brytyjska marka produkująca małe samochody osobowe o nazwie Mini, początkowo należała do koncernu British Motor Corporation. Jej auta sprzedawano pod nazwą Austin 7 lub Mini Morris. W roku 1994 w wyniku problemów finansowych markę Mini przejęło BMW. Dopiero po sześciu latach zdecydowano się na wprowadzenie nowej wersji MINI które oparte było na zupełnie innych założeniach technologicznych.

Produkowany przez BMW od 2001 roku MINI nawiązuje do kultowego brytyjskiego modelu, sprzedawanego w latach 1959-2000. MINI jest jednak większe i znacznie cięższe od swego poprzednika. Bardzo dobre własności jezdne nawiązują do legendy Mini Morrisa. Linia stylistyczna, zbliżona do tej zaprezentowanej w 1959 roku, jest jednak znacząco wygładzona i uspokojona (także ze względów bezpieczeństwa). MINI produkowane przez BMW występowało z początku jako hatchback, dopiero w 2004 roku do oferty dołączył model Cabrio.

W 2006 roku zaprezentowano drugą generację modelu MINI. Silniki zaprojektowane zostały przez BMW przy współpracy z koncernem PSA. Zdecydowano się także na drobne zmiany w stylistyce zewnętrznej: lekko zmodyfikowano tył i przód oraz zastosowano wyższą pokrywę silnika. Wprowadzono wyraziste modyfikacje we wnętrzu auta. Druga generacja jest także nieco większa, dzięki czemu spełnia wymogi stawiane w crash-testach.

Wersje nadwoziowe

* Hatchback – w MINI dostępny tylko 3-drzwiowy, jest to podstawowa wersja nadwoziowa, dostępna od początku produkcji, czyli od 2001 roku. Dostępne są wersje:
o One
o One D
o Cooper
o Cooper S
o Cooper JCW

Źródło : Wikipedia