Adam Opel GmbH to niemiecka firma produkująca samochody osobowe.

Historia

Przedsiębiorstwo Opel zostało założone w roku 1862 przez Adama Opla w miejscowości Rüsselsheim w Hesji. Początkowo produkowało maszyny do szycia, a następnie rowery. W 1899 rozpoczęto produkcję samochodów.

Przełomowym rokiem dla przedsiębiorstwa Adama Opla był rok 1899. Wtedy to podpisano umowę z Friedrichem Lutzmannem- producentem podwozi z Dessau. Jeszcze w tym samym roku rusza produkcja pierwszego samochodu pod marka Opel. Jest to ręcznie montowany pojazd – Opel-Patent-MotorWagen, System Lutzmann, o mocy 3,5 KM, maksymalnej prędkości 20 km/h. Wyprodukowano zaledwie 11 egzemplarzy tego pojazdu.

Kolejnym samochodem marki Opel był model 9PS ( we współpracy z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq). W roku 1902 odbyła się premiera modelu 10/12PS (na salonie samochodowym w Hamburgu). Jest to pierwszy model wyprodukowany całkowicie w fabryce w Russelsheim. Opel 10/12PS został wyposażony w dwucylindrowy silnik, chłodzony cieczą, który osiągał prędkość 45 km/h (zawrotną, jak na owe czasy). W 1903 roku z fabryki wyjeżdża model z 4-cylindrową jednostką. Jednocześnie Opel zaczyna produkcję motocykli. Pierwszy motocykl ( o mocy 2 koni mechanicznych), kosztujący 700 marek, opuszcza mury fabryki w 1901 roku. W 1909 r. wprowadzono nowy model samochodu 4/8PS bardziej znany znany jako Doctor Wagen (Doctor’s Car – 4/8 KM).

I wojna światowa zmusiła Opla do przestawienia produkcji na auta ciężarowe, jednak równocześnie powstają też modele osobowe. Jednym z nich jest Opel 18/50PS (pierwszy samochód z jednostką sześciocylindrową pojemności 4,7 litra).

Po I wojnie światowej firma wznawia produkcję motocykli oraz powraca do produkcji rowerów (w 1928 r. jest największą fabryką rowerów). W 1919 roku, Opel otwiera pierwszy tor wyścigowy i tor do jazd próbnych na południe od Russelsheim.

Pierwszym powojennym samochodem jest 8/25PS pokazanym w 1921 roku na pierwszych targach motoryzacyjnych od zakończenia wojny. Jako pierwszy niemiecki producent, Opel wprowadza produkcję taśmową, na wzór fabryki Forda łączne nakłady na modernizację fabryki wynoszą milion marek. Zaowocowało to wprowadzeniem kolejnego modelu samochodu osobowego 4/12PS, popularnie zwany Laubfrosch (żabka drzewna). Masowa produkcja Opla pozwala na obniżenie ceny samochodu osobowego z 4,5 tys. do 1.990 marek, przez co fabryka poszerza rynek zbytu. Przeprowadzone zmiany powodują, że w 1928 r. Opel z udziałem rynkowym w wysokości 37,5% jest największym niemieckim producentem samochodów.

1929 rodzina Opel sprzedała większościowy pakiet akcji amerykańskiemu gigantowi samochodowemu General Motors Corporation za 33 362 000 USD.

Ekskluzywnym modelem marki opel był Regent wyprodukowany w liczbie 25 egzemplarzy. Byłto pierwszy model historii z jednostką ośmiocylindrową, ważył ponad 2 tony. Opel wyprodukował takze 3 modele wyścigowye RAK (Rakete), z których ostatnia wersja uzyskała rekordową wówczas prędkość 254 km/h.

W czasie II wojny światowej ciężarówki Opla Opel Blitz stanowiły podstawowe wyposażenie Wehrmachtu.

1947 wznowiono produkcję dobrze sprzedawanych przedwojennych modeli Olympia i Kapitän. Nie można było podjąć produkcji modelu Kadett ponieważ fabryka została przejęta przez sowieckie władze okupacyjne. Analogiczny samochód, nazwany Moskwicz 400 był produkowany w Związku Radzieckim. Dopiero w roku 1962 uruchomiono produkcję unowocześnionego Kadeta w Bochum.

Dzisiaj Opel jest drugim co wielkości producentem samochodów osobowych w Niemczech.

Opel posiada na terenie Polski fabrykę w Gliwicach. W ramach offsetu za zakup myśliwców F-16 przez Polskę, Amerykanie zobowiązali się zwiększyć produkcję Opli w tym kraju, gwarantując pracę dla obecnych pracowników fabryki. W Polsce produkowane są następujące modele Opli:

* Zafira
* Astra III sedan
* Astra IV

Amerykański właściciel marki Opel – firma General Motors – prowadził także rozmowy w celu przejęcia zakładu na warszawskim Żeraniu.

Modele samochodów Opel na świecie są sprzedawane pod różnymi nazwami markowymi GM. Są to między innymi: Vauxhall w Wielkiej Brytanii, Holden w Australii, Chevrolet w Ameryce Łacińskiej, a także jako Cadillac.

10.09.2009 – akcje Opla zostały podzielone pomiędzy Sbierbank, który obejmie 27,5% udziałów w Oplu, a Magnę, której przypadnie 27,5%. 35% papierów zachowa GM, a 10% dostaną pracownicy Opla.

4 listopada 2009 media poinformowały, że General Motors zdecydował się nie sprzedawać Opla, w związku z tą decyzją GM zobowiązał się do zwrotu 1,5 mld euro wsparcia finansowego, które uzyskał dla Opla od niemieckiego rządu.

—————————————————————————–

Modele

Modele dostępne na rynku

* Agila segment A,
* Opel GT
* Corsa segment B,
* Astra Classic II segment C,
* Astra Classic III segment C,
* Opel Astra Twin Top kabriolet C+C,
* Opel Astra IV segment C,
* Insignia segment D,
* Meriva minivan,
* Zafira van,
* Tigra kabriolet C+C.
* Antara terenowy następca Frontery został już wyprodukowany

Furgonetki

* Combo – mała,
* Vivaro – średnia,
* Movano – duża.

Modele wycofane z produkcji

* Opel Olympia
* Opel Olympia Rekord
* Opel Rekord zastąpiony przez Opel Omega
* Opel Commodore
* Opel Kapitän
* Opel Admiral
* Opel Diplomat
* Opel Kadett zastąpiony przez Opel Astra
* Opel Astra I
* Opel Astra II
* Opel Ascona zastąpiony przez Opel Vectra
* Opel Vectra zastąpiony przez Opel Insignia
* Opel Manta
* Opel Monza
* Opel Senator
* Opel Sintra
* Opel Monterey
* Opel Campo
* Opel Calibra
* Opel Omega
* Opel Frontera, terenowy.
* Opel Speedster, sportowy
* Opel Tigra
* Opel Signum

—————————————————————————–

Modele produkowane w fabryce Opla w Gliwicach

obecnie produkowane:

* Opel Astra Classic III Sedan
* Opel Astra IV – produkowana od 3 października 2009

produkowane w przeszłości:

* Opel Agila
* Opel Astra I
* Astra Classic II – produkcja została zakończona 31 sierpnia 2009
* Opel Zafira II – produkcja została zakończona 19 lipca 2010

—————————————————————————–

Fabryki koncernu

Fabryki koncernu zlokalizowane są w:

Niemcy

* Rüsselsheim – zatrudnienie: 4600 osób, produkcja modelu Insignia
* Eisenach – zatrudnienie: 1600 osób, produkcja modelu Corsa
* Bochum – zatrudnienie: 4800 osób, produkcja modeli Astra i Zafira
* Kaiserslautern

Polska

* Gliwice – zatrudnienie: 2600 osób, produkcja modeli Astra i Zafira

Belgia

* Antwerpia – zatrudnienie: 1700 osób, produkcja modelu Astra

Hiszpania

* Saragossa – zatrudnienie: 6700 osób, produkcja modeli Corsa, Meriva i Combo

Wielka Brytania

* Ellesmere Port – zatrudnienie: 2200 osób, produkcja modelu Astra
* Luton – zatrudnienie: 1300 osób, produkcja modelu Vivaro

Rosja

* Petersburg – zatrudnienie: 6700 osób, produkcja modelu Chevrolet Cruze

Źródło : Wikipedia