Pagani Automobili – włoski producent samochodów sportowych z siedzibą w San Cesario sul Panaro, w prowincji Modena. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1992 roku.

Pierwszym produktem przedsiębiorstwa jest samochód Pagani Zonda. W 2010 roku zaprezentowany został projekt nowego modelu – Pagani C9, który obecnie nosi nazwę Huayra. Następcą Zondy był model Zonda Cinque. Na początku 2011 r. zaprezentowano nowy model Huayra (C9) i projekt supersamochodu Sei.

Pagani Zonda – supersamochód produkowany przez włoską firmę Pagani. Zadebiutował w 1999 i produkowany jest do dziś, z produkcją sięgającą 25 sztuk rocznie. Do grudnia 2005 wyprodukowano łącznie 60 sztuk modelu. Jest on jednym z najrzadszych i najbardziej egzotycznych aut na świecie. Osiągami, technologią i prestiżem dorównuje samochodom Ferrari i Lamborghini (jego maksymalna prędkość to 340-362 km/h.) Samochód ten nie jest sprzedawany w USA gdyż nie spełniał norm emisji spalin. Firma Pagani ma specjalnie na rynek amerykański zbudować model, który będzie spełniał te normy.

Pagani Huayra – supersamochód skonstruowany przez włoską markę Pagani Automobili, następca modelu Zonda.

Źródło : Wikipedia