Tesla Motors – amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zajmujące się produkcją samochodów osobowych o napędzie elektrycznym, głównie sportowych. Jego siedziba znajduje się w mieście San Carlos w Kalifornii. Przedsiębiorstwo założyli: Martin Eberhard oraz Marc Tarpenning na początku lat 90. XX w.

W chwili obecnej przedsiębiorstwo produkuje jeden model samochodu: Tesla Roadster – sportowe auto typu roadster zaprojektowane wspólnie z firmą Lotus, sylwetką zbliżone do Lotusa Elise czy nowego Lotusa Europa. Jest to pierwszy z trzech zaplanowanych etapów rozwoju firmy.

29 marca 2009 roku zaprezentowano protopyp nowego samochodu – Tesla Model S. Jest to 7-osobowy liftback segmentu E o planowanym zasięgu (na jednym ładowaniu) 300 mil, oraz o sportowych osiągach. Przed oficjalną premierą otrzymał nazwę kodową WhiteStar i jest to drugi z etapów rozwoju firmy. Trafi do sprzedaży najprawdopodobniej w 2011 roku.

Jako trzeci etap Tesla Motors planuje zacząć produkcję małego, miejskiego auta (o nazwie kodowej BlueStar) i cenie nieprzekraczajacej 30.000$.

Roadster ten jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w czasie 3,9 sek. Natomiast jego prędkość maksymalna wynosi 209 km/h. Takie wyniki możliwe są dzięki lekkiej karoserii wyposażonej w 3 fazowy silnik elektryczny o mocy 185kW (co odpowiada w przybliżeniu 251,5KM).

Źródło : Wikipedia