Martin Tomczyk (DE) i Bruno Spengler (CA) ukończyli emocjonujący wyścig rundy DTM na torze Norisring w Niemczech przed licznie zgromadzoną publicznością (135 000 osób w ciągu całego weekendu), zdobywając dla BMW dwa miejsca na podium.

Tomczyk, zasiadający za kierownicą BMW M Performance Parts M3 DTM, przekroczył linię mety po 78 okrążeniach i maksymalnym czasie wyścigu wynoszącym 75 minut zaledwie 0,678 sekundy za zwycięzcą zmagań – kierowcą Mercedesa Jamie Greenem (GB). Spengler jadący BMW Bank M3 DTM był trzeci. Już po raz drugi w tym sezonie dwóch kierowców BMW staje na podium. Podobna sytuacja miała wcześniej miejsce podczas wyścigu na Lausitzring w Niemczech. Tomczyk powtórzył swój doskonały rezultat z austriackiego Spielberg, gdzie cztery tygodnie temu przekroczył linię mety na drugiej pozycji.

Tuż przed rozpoczęciem wyścigu zaczął padać ulewny deszcz. Nawierzchnia zdążyła na chwilę przeschnąć, jednak opady znów ją zmoczyły w połowie wyścigu. Tomczyk prowadził w piątym wyścigu sezonu na mokrym torze aż do ostatniego okrążenia. Aktualny mistrz DTM nie zdołał jednak odeprzeć ataków Greena, który przedostał się na drugie miejsce po wyprzedzeniu Spenglera na siedemdziesiątym szóstym okrążeniu. Green przypuścił decydujący atak na Tomczyka w zakręcie Dutzendteich na siedemdziesiątym ósmym okrążeniu, zapewniając sobie zwycięstwo zaledwie kilka metrów przed linią mety. Mimo, że kierowcom BMW zabrakło bardzo niewiele do drugiego triumfu BMW w tym roku, zdołali zwiększyć liczbę wywalczonych dla BMW miejsc na podium do sześciu.

Andy Priaulx (GB, Crowne Plaza Hotels BMW M3 DTM) oraz Dirk Werner (DE, EPOSTBRIEF BMW M3 DTM) również zaliczyli dobry wyścig pomimo trudnych warunków na słynnym torze w Norymberdze: Priaulx ukończył wyścig na siódmym miejscu, zdobywając pierwsze punkty od otwierającego sezon wyścigu na niemieckim torze Hockenheim. Werner także cieszył się ze zdobycia pierwszego punktu w wyścigach DTM, przyznanego za dziesiątą pozycję w stawce. Łącznie, czterech kierowców BMW ukończyło zmagania na punktowanych miejscach po raz pierwszy od czasu powrotu niemieckiego producenta do serii DTM.

Joey Hand (US, SAMSUNG BMW M3 DTM) ukończył zmagania na czternastym miejscu w pierwszym od 20 lat wyścigu BMW na torze Norisring. Augusto Farfus (BR), który rozpoczął wyścig z trzeciego miejsca startowego w swoim Castrol EDGE BMW M3 DTM, musiał zrezygnować z walki po zaledwie piętnastu okrążeniach ze względu na kolizję, do której doszło tuż po starcie.

Jens Marquardt (dyrektor BMW Motorsport):

„Jestem bardzo zadowolony z naszego pierwszego od 20 lat wyścigu na Norisring. Pomimo bardzo trudnych warunków na torze, tym razem dwóch naszych kierowców ukończyło wyścig na podium, a cztery samochody przekroczyły linię mety na punktowanych pozycjach. Oczywiście chcielibyśmy świętować nasze drugie zwycięstwo w tym roku – szczególnie w tak wspaniałej atmosferze – ale tak właśnie bywa w sportach motorowych. Jamie Green był szybszy na ostatnich okrążeniach. Tak czy inaczej, drugie i trzecie miejsce dla Martina i Bruno to doskonały rezultat. Jestem również zadowolony z postawy kierowców Andy’ego Priaulx i Dirka Wernera: Andy odbył kilka trudnych wyścigów, ale powrócił do punktowanej pozycji tutaj w Norymberdze. Dirk przełamał złą passę i zdobył swoje pierwsze punkty w piątym wyścigu serii DTM. Ta runda pokazała, że mamy bardzo dobrych kierowców. Z niecierpliwością czekamy teraz na nasz domowy wyścig na Stadionie Olimpijskim w Monachium.”

Kalendarz 2012:

29 kwietnia – Hockenheim (DE), 6 maja – Lausitzring (DE), 20 maja– Brands Hatch (GB), 3 czerwca – Spielberg (AT), 1 lipca– Norisring (DE), 15 lipca– Monachium (DE), 19 sierpnia – Nürburgring (DE), 26 sierpnia – Zandvoort (NL), 16 września – Oschersleben (DE), 30 września – Walencja (ES), 21 października – Hockenheim (DE).

Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl