Witam wszystkich…

Chciałbym się podzielić moją opinią na temat autka mojej żony, a mianowicie Opla Corsy C. Jesteśmy pierwszymi właścicielami w Polsce, auto było sprowadzone z Niemiec. Ku mojemu zaskoczeniu jak na tak małe auto w środku jest dużo miejsca dla kierowcy i pasażera. Mogę nawet stwierdzić, że nie mniej niż w Astrze.

Opel Corsa C 1.0 - Opinia Opel Corsa C 1.0 - Opinia Opel Corsa C 1.0 - Opinia Opel Corsa C 1.0 - Opinia Opel Corsa C 1.0 - Opinia

Co prawda pod maską jest silnik taki sam jak w mojej pralce automatycznej (1.0 trzycylindrowy) aczkolwiek nie można mu odmówić dobrego przyspieszenia i niskiego spalania, pomijam kulturę pracy. Corsiana do prędkości maksymalnej (mój egzemplarz 158km/h – sprawdzone oczywiście w Niemczech) rozpędza się błyskawicznie. Tankując do pełna zbiornik paliwa na długi czas zapominamy o ponownym tankowaniu.
Przy zakupie Corsa miała przejechane 65tyś kilometrów, mamy ją już dwa lata teraz ma prawie 100tyś. zmieniam tylko olej i podstawowe rzeczy eksploatacyjne i w drogę. Jak dla mnie (mojej żony) auto wręcz świetne – małe, zgrabne, dość żwawe, niskie koszty eksploatacji – szczerze polecam (może poza egzemplarzami przedstawicieli handlowych, którzy robią duże przebiegi – jednak ten silnik nie jest stworzony do jazdy po 70 tyś rocznie).

 

Od Redakcji:

Historia producenta marki Opel

Adam Opel GmbH to niemiecka firma produkująca samochody osobowe.

—————————————————————

Historia

Przedsiębiorstwo Opel zostało założone w roku 1862 przez Adama Opla w miejscowości Rüsselsheim w Hesji. Początkowo produkowało maszyny do szycia, a następnie rowery. W 1899 rozpoczęto produkcję samochodów.

Przełomowym rokiem dla przedsiębiorstwa Adama Opla był rok 1899. Wtedy to podpisano umowę z Friedrichem Lutzmannem- producentem podwozi z Dessau. Jeszcze w tym samym roku rusza produkcja pierwszego samochodu pod marka Opel. Jest to ręcznie montowany pojazd – Opel-Patent-MotorWagen, System Lutzmann, o mocy 3,5 KM, maksymalnej prędkości 20 km/h. Wyprodukowano zaledwie 11 egzemplarzy tego pojazdu.

Kolejnym samochodem marki Opel był model 9PS ( we współpracy z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq). W roku 1902 odbyła się premiera modelu 10/12PS (na salonie samochodowym w Hamburgu). Jest to pierwszy model wyprodukowany całkowicie w fabryce w Russelsheim. Opel 10/12PS został wyposażony w dwucylindrowy silnik, chłodzony cieczą, który osiągał prędkość 45 km/h (zawrotną, jak na owe czasy). W 1903 roku z fabryki wyjeżdża model z 4-cylindrową jednostką. Jednocześnie Opel zaczyna produkcję motocykli. Pierwszy motocykl ( o mocy 2 koni mechanicznych), kosztujący 700 marek, opuszcza mury fabryki w 1901 roku. W 1909 r. wprowadzono nowy model samochodu 4/8PS bardziej znany znany jako Doctor Wagen (Doctor’s Car – 4/8 KM).

I wojna światowa zmusiła Opla do przestawienia produkcji na auta ciężarowe, jednak równocześnie powstają też modele osobowe. Jednym z nich jest Opel 18/50PS (pierwszy samochód z jednostką sześciocylindrową pojemności 4,7 litra).

Po I wojnie światowej firma wznawia produkcję motocykli oraz powraca do produkcji rowerów (w 1928 r. jest największą fabryką rowerów). W 1919 roku, Opel otwiera pierwszy tor wyścigowy i tor do jazd próbnych na południe od Russelsheim.

Pierwszym powojennym samochodem jest 8/25PS pokazanym w 1921 roku na pierwszych targach motoryzacyjnych od zakończenia wojny. Jako pierwszy niemiecki producent, Opel wprowadza produkcję taśmową, na wzór fabryki Forda łączne nakłady na modernizację fabryki wynoszą milion marek. Zaowocowało to wprowadzeniem kolejnego modelu samochodu osobowego 4/12PS, popularnie zwany Laubfrosch (żabka drzewna). Masowa produkcja Opla pozwala na obniżenie ceny samochodu osobowego z 4,5 tys. do 1.990 marek, przez co fabryka poszerza rynek zbytu. Przeprowadzone zmiany powodują, że w 1928 r. Opel z udziałem rynkowym w wysokości 37,5% jest największym niemieckim producentem samochodów.

1929 rodzina Opel sprzedała większościowy pakiet akcji amerykańskiemu gigantowi samochodowemu General Motors Corporation za 33 362 000 USD.

Ekskluzywnym modelem marki opel był Regent wyprodukowany w liczbie 25 egzemplarzy. Byłto pierwszy model historii z jednostką ośmiocylindrową, ważył ponad 2 tony. Opel wyprodukował takze 3 modele wyścigowye RAK (Rakete), z których ostatnia wersja uzyskała rekordową wówczas prędkość 254 km/h.

W czasie II wojny światowej ciężarówki Opla Opel Blitz stanowiły podstawowe wyposażenie Wehrmachtu.

1947 wznowiono produkcję dobrze sprzedawanych przedwojennych modeli Olympia i Kapitän. Nie można było podjąć produkcji modelu Kadett ponieważ fabryka została przejęta przez sowieckie władze okupacyjne. Analogiczny samochód, nazwany Moskwicz 400 był produkowany w Związku Radzieckim. Dopiero w roku 1962 uruchomiono produkcję unowocześnionego Kadeta w Bochum.

Dzisiaj Opel jest drugim co wielkości producentem samochodów osobowych w Niemczech.

Opel posiada na terenie Polski fabrykę w Gliwicach. W ramach offsetu za zakup myśliwców F-16 przez Polskę, Amerykanie zobowiązali się zwiększyć produkcję Opli w tym kraju, gwarantując pracę dla obecnych pracowników fabryki. W Polsce produkowane są następujące modele Opli:

* Zafira
* Astra III sedan
* Astra IV

Amerykański właściciel marki Opel – firma General Motors – prowadził także rozmowy w celu przejęcia zakładu na warszawskim Żeraniu.

Modele samochodów Opel na świecie są sprzedawane pod różnymi nazwami markowymi GM. Są to między innymi: Vauxhall w Wielkiej Brytanii, Holden w Australii, Chevrolet w Ameryce Łacińskiej, a także jako Cadillac.

10.09.2009 – akcje Opla zostały podzielone pomiędzy Sbierbank, który obejmie 27,5% udziałów w Oplu, a Magnę, której przypadnie 27,5%. 35% papierów zachowa GM, a 10% dostaną pracownicy Opla.

4 listopada 2009 media poinformowały, że General Motors zdecydował się nie sprzedawać Opla, w związku z tą decyzją GM zobowiązał się do zwrotu 1,5 mld euro wsparcia finansowego, które uzyskał dla Opla od niemieckiego rządu.

Źródło : Wikipedia