Zgodnie z ogólnopolską inicjatywą obywatelską w dniu 28.01.12 w całym kraju odbyły się blokady stacji paliw. Protesty zorganizowane pod hasłem „ stop wysokim cenom paliw” miały miejsce niemal we wszystkich większych miastach kraju. Przebieg protestu był wszędzie jednakowy – bardzo powolny przejazd kolumny protestujących głównymi ulicami miasta od stacji do stacji. Na każdej z nich tankowano za „ kilkanaście groszy” , myto lampy oraz szyby. Rzecz jasna wszystko to również w żółwiowym tempie.

Nasza redakcja przy okazji testu Hyundai’a IX20 również przyłączyła się do kolumny protestujących w miejscowości Łomża. Uczestnicy najpierw spotkali się na placu Niepodległości, gdzie każdy otrzymał „kartki” na szyby z odpowiednimi hasłami. O godzinie 14 ok.. 70 zgromadzonych ruszyło ulicami i rondami skutecznie paraliżując ruch w mieście. Już po kilkunastu minutach nie dało się przejechać główną ulicą miasta. Nie obyło się bez interwencji policji, która ku zdziwieniu zgromadzonych jedynie starała się kierować ruchem.

Pierwsza w kolejności została zablokowana stacja Statoil, a następnie Orlen i BP. Na koniec protestujący ruszyli poza miasto i usiłowali zblokować stację Orlen w miejscowości Piątnica, przy drodze krajowej 61. Tam pracownicy byli przygotowani i odmówili obsługi kierowców, a wjazdy na stacje zastawili słupkami. Mimo próśb nie udało się tam nic kupić, a jeden z pracowników dość nerwowo wyganiał kierowców. Cały protest zakończył się ok. godziny 17 na placu gdzie wszystko się zaczęło. Tam padły podziękowania za uczestnictwo i sprawne przeprowadzenie całej akcji, po czym wszyscy rozjechali się w swoją stronę.

Czy akcje w całym kraju przyniosą efekt?? Tego nie wiemy, jednak jak widać społeczeństwo współpracuje ze sobą i nie jest obojętne na to, co dzieje się w państwie. Jak powiedział jeden z organizatorów:„Liczymy, że po tak wyraźnym sygnale od społeczeństwa premier Donald Tusk weźmie się wreszcie do roboty i nie skończy się na jego czczym gadaniu”.

Tekst: Andrzej Radziwanowicz, fot. Paweł Garbulski
Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody redakcji cartesting.pl zabronione.