Działanie nawigacji GPS polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej oraz znając dokładny czas wysłania danego
sygnału można obliczyć odległość odbiornika od satelitów.

Sygnał GPS zawiera w sobie informację o układzie satelitów na niebie (tzw. almanach) oraz informację o ich teoretycznej drodze oraz odchyleń od niej (tzw. efemeryda). Odbiornik GPS w pierwszej fazie aktualizuje te informacje w swojej pamięci oraz wykorzystuje w dalszej części do ustalenia swojej odległości od poszczególnych widzianych satelitów. Wykonując przestrzenne liniowe wcięcie wstecz mikroprocesor odbiornika może obliczyć pozycję geograficzną (długość, szerokość geograficzną oraz wysokość elipsoidalną) i następnie podać ją w wybranym układzie odniesienia – standardowo jest to WGS-84, a także aktualny czas GPS z bardzo dużą dokładnością.

System GPS jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA. Korzystać z jego usług może w zasadzie każdy – wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS. Takie odbiorniki są produkowane przez niezależne firmy komercyjne. System GPS jest darmowy i taki ma pozostać zgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych.

źródło: mio

Naszym pierwszym testowym urządzeniem jest odbiornik GPS Moov S501 firmy Mio Technology. Nawigacja Mio Moov S501 debiutowała na polskim rynku w połowie roku.S501 jest jednym z tańszych modeli polecanych przez producenta.

Nasz testowany GPS posiada bardzo ciekawą, oryginalnie zaprojektowaną obudowę, została ona wykonana z materiałów odpornych i trudnych na zarysowania. Duży, panoramiczny, antyodblaskowy 4,7 calowy ekran to wielki atrybut naszej S501.Po włączeniu GPSu zaskakujący jest czas połączenia się z satelitą. Pamiętamy te czasy gdy do odbiornika GPS trzeba było dokupywać anteny zewnętrzne gdyż inaczej można było by czekać “godzinami” na znalezienie sygnału. Nasz Moov potrzebuje dosłownie paru sekund do chwili ustalenia pozycji. Możemy stwierdzić iż wbudowany system SiRF InstantFixII działa bez zastrzeżeń.


Ogólnie poruszanie się po naszym GPS-sie po chwili zapoznania nie sprawia większych trudności. Pomaga w tym oprogramowanie
nawigacyjne.

Spirit – posiada bardzo ciekawe funkcje takie jak tryb ekonomicznej jazdy pozwalający zmniejszyć zużycie paliwa. Kolejną funkcją jest “Exploruj” udostępnia nam podgląd do wszystkich użytecznych miejsc w naszym otoczeniu.

NavPix – możemy zgrać na nasz GPS geotagowane zdjęcia. Np: Pałac Kultury. Po kliknięciu na owe zdjęcie zostaniemy do niego nakierowani. Geotagowane zdjęcia można znaleźć w internecie.

Duża baza POI – baza użytecznych miejsc takich jak stacje benzynowe, bankomaty, restauracje itd.

Wyszukiwarka SmartFind – W skrócie wpisujemy Mc i wiemy gdzie możemy się udać na lunch. Inteligenta wyszukiwarka po nazwach właściwych.

Nasz testowany Mio posiada pełen pakiet

map europejskich, Europe Plus takich krajów jak: Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luxemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, POLSKA, Portugalia, Rumunia, San-Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Co do precyzyjności map nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń. Widać iż producent aktualizuje dane drogowe na bieżąco. Nawet nowo powstałe drogi były już uwidocznione na mapach. Nasz GPS jeździł z nami po drogach Polski, Niemiec oraz Holandii. Mapa doprowadziła nas pod wskazany adres i z powrotem do domu. Jesteśmy bardzo z niej zadowoleni.

Podczas testu naszego GPSu testowaliśmy także auto prasowe ze wbudowanym GPSem. Musimy stwierdzić iż urządzenie za 499zł było bardziej funkcjonalne

i prawdomówne niż GPS zamontowany w aucie za który musimy zapłacić 2000zł. Z całą pewnością możemy polecić Państwu nawigacje Mio Moov S501. Jest to smukłe, proste w obsłudze, porządnie wykonane urządzenie. A co najważniejsze dostępne cenowo dla przeciętnego “Kowalskiego”.

Wraz z Nawigacją Mio Moov S501 w zestawie otrzymamy także:

-Kabel USB,

-Ładowarkę samochodową,

-Ramię do mocowania,

-Płytę z oprogramowaniem.


–>

Dane techniczne
Model
Mio Moov S501
Procesor
Samsung 2450 – 400MHz
Wielkość ekranu
4,7″
Rozdzielczość ekranu
480 x 272 pixele
Pamięć ROM
2 GB
Pamięć RAM
128 MB
Mapy
Pełna Europa – 44 kraje
USB
Tak (wersja 2.0)
Karta pamięć
Tak, microSD
Wymiary:
Wysokość [mm]
85,0
Szerokość [mm]
132,0
Grubość [mm]
16,0
Bateria
Litowo-jonowa
Pojemność baterii
720 mAh
Sugerowana cena detaliczna
499 ZŁ
Tekst: T.N, fot. www.garbulski.pl
Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody redakcji cartesting.pl zabronione.